Prejsť na obsah

Horské chaty

Rainerova chata
Najmenšou a zároveň najstaršou zachovanou tatranskou chatou je Rainerova chata. Patrí medzi turistami k veľmi navštevovaným miestam, pretože sa nachádza v nižšej nadmorskej výške, neďaleko Hrebienka, Studenopotockých vodopádov a Zamkovského chaty. Tieto ciele zvládnu aj menej kondične pripravení turisti a predovšetkým rodiny s malými deťmi.

Zamkovského chata
Zamkovského chata sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách. Je cieľom ľahších a kratších túr pre rodiny s deťmi alebo pre tých, ktorí sa chcú prejsť z Hrebienka trochu ďalej. Je zastávkou na ceste ku Skalnatému Plesu či k Téryho chate. Turistický chodník smerujúci ku Zamkovského chate je nenáročný, celoročne otvorený a schodný v pevnej športovej obuvi.

Téryho chata
Téryho chata je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách, v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Najľahšie sa k nej dostanete zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Náročnejší prístup je zo severu, z Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko a Pfinovu kopu. Okolie chaty je stvorené na športové aktivity a strávenie voľného času.

Bilíkova chata
Bilíkova chata je otvorená celoročne, prístupná je pešo z Hrebienka, kde sa dá dostať buď lanovkou alebo pešo zo Starého Smokovca. Ubytovaní hostia sa môžu k chate dopraviť aj automobilmi. Na chate je stanica Horskej záchrannej služby. Chata je prístupná turistickým chodníkom zelená turistická značka z Hrebienka, resp. Starého Smokovca, od Rainerovej chaty alebo z Tatranskej Lesnej

chata Plesnivec
Chata Plesnivec (1290 m) je jediným obývateľným objektom v Belianskych Tatrách. Nachádza sa v závere Doliny Siedmich prameňov na juhovýchodnom úbočí Bujačieho vrchu. Po 2. svetovej vojne slúžila najprv voľnému turistickému ruchu, potom od r. 1955 slúžila ako výskumná základňa TANAPu a od r. 1997 slúži opäť pre verejnosť.

Skalnatá chata
Skalnatá chata je horská chata vo Vysokých Tatrách, nachádza sa na prahu Skalnatej doliny v nadmorskej výške 1 751 metrov. Skalnatá chata bola predtým kamennou chatou, vznikla na základoch starších turistických prístreškov s názvami Skalnaté ohnisko a Kaverna, neskôr tu vyrástol komplex stanice lanoviek spojený s hotelom Encián. Chata je otvorená celoročne. V súčasnosti je na nej chatárom Laco Kulanga, rekordman v nosení nákladu.

Chata pri Zelenom Plese (Brnčalka)
Vysokohorská chata (1551 m) v Doline Zeleného plesa na východnom brehu rovnomenného jazera, ktorá je turistami, cyklistami, horolezcami i lyžiarmi vyhľadávaná pre mimoriadne dobré terénne podmienky na uvedené športy.
U nás ste vždy vítaní - vaša Villa Domino
Návrat na obsah