Prejsť na obsah

Mestá a obce

Tatranská Lomnica
Bola založená v roku 1892 ako najväčšia zo všetkých tatranských osád je rušným turistickým centrom a ponúka lyžiarske svahy na blízkom Skalnatom Plese, dobré dopravné spojenia a Tatranské múzeum, ako aj botanickú záhradu. Je tiež sídlom správy Tatranského národného parku. Je to miesto, z ktorého sa môžete pomocou lanoviek a lyžiarskych vlekov dostať vyššie do Tatier.

Štrbské Pleso
Štrbské pleso, ktoré je najvyššou osadou vo Vysokých Tatrách a pôvodne bolo založené v roku 1872 okolo plesa, druhého najväčšieho na slovenskej strane Vysokých Tatier. Štrbské Pleso bolo stále ideálnym turistickým strediskom. Štrbské Pleso má vynikajúce cestné a železničné spojenie a slúži ako dobrá východisková stanica pre túry a jednodňové výlety do hôr. Počas roka je v meste bohatý kultúrny život a taktiež je známe ako lyžiarske stredisko. Zo Štrbského Plesa sa turisti môžu dostať do Mengusovskej doliny, horského hotela na Popradskom plese.

Starý Smokovec
Najstaršia tatranská osada Starý Smokovec je v súčasnosti administratívnym centrom Vysokých Tatier. Sídli tu mestský úrad, je tu centrum Tatranskej horskej služby, hotely, požičovne, cestovné kancelárie. Osada je významným dopravným uzlom s odbočkou trate Tatranskej elektrickej železnice a lanovkou na Hrebienok. Je tu sústredená obchodná sieť, expozitúry niektorých bánk, zmenárne. Pochutiť si môžete na výbornej vode pri prameňoch, vďaka ktorým vlastne Starý Smokovec vznikol. Osada pod Slavkovským štítom poskytuje návštevníkom všestranné možnosti rekreácie, relaxácie, kvalitnú kuchyňu, výbornú základňu pre náročnú turistiku.

Poprad
Poprad je administratívnym, hospodárskym a kultútnym centrom regiónu pod Tatrami. Mesto leží v juhozápadnej časti Popradskej kotliny, preteká ním rieka Poprad. Poprad vznikol v prvej polovici 13. storočia. Mesto patrilo medzi menšie mestá Spoločenstva spišských Sasov. V 16. a až 18. storočí sa v chotári ťažila medená ruda. V 18. storočí malo mesto trhové právo. V roku 1692 tu vznikla papiereň, najstarší podnik v meste. V Poprade sa nachádza ranogotický kostol sv. Egídia z 13. storočia s nástennými maľbami z 15. storočia. Pri kostole je renesančná zvonica, ktorá bola postavená v roku 1658.

Ždiar
Obec Ždiar leží v Ždiarskom podolí v doline Belej. Časť chotára je na svahoch Spišskej Magury. Obec založili začiatkom 17.storočia na valaskom práve. Obyvatelia boli roľníkmi, pastiermi, uhliarmi a od 19. storočia sa venujú aj cestovnému ruchu. V roku 1918 i v roku 1938 bola obec obsadená poľským vojskom. Obec je známa aj rázovitým ľudovým odevom. Obec je lákadlom pre vyznávačov zimných športov a turistiky, s výbornými lyžiarskymi terénmi a dobre vybudovanou infraštruktúrou.

Levoča
Levoča sa v knihách často uvádza ako "klenot spišskej koruny". Inými slovami, je to najkrajšie mesto v najkrajšom regióne krajiny. Toto mesto, založené v 13. storočí veľmi skoro začalo prosperovať vďaka svojej výhodnej polohe na hlavných obchodných cestách a počas maďarského kráľovstva prekvitalo ako jedno z najdôležitejších obchodných miest. Uznávaní umelci, architekti a remeselníci boli pozývaní do mesta aby zvýšili jeho lesk. Práve oni vytvorili veľkú časť krásneho starého mesta, ktoré sa zachovalo dodnes.

Spišský hrad
Neďaleko od Levoče sa nachádza Spišský hrad. S celkovou rozlohou viac ako 4 ha je tento hrad najväčším gotickým hradom v Strednej Európe. V roku 1993 bol Spišský hrad zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Dnes sa na hrade nachádza Spišské múzeum. Táto stála expozícia, ako aj veľkolepý výhľad na okolitú krajinu Vás určite upúta

Sliezsky dom
Je to horský hotel na prahu Velickej doliny, na brehu Velického plesa. Prvá kamenná chatka z roku 1871 stála na východnom brehu Velického plesa. V marci 1874 ju zmietla snehová lavína. Roku 1878 postavili na juhovýchod od plesa menšiu drevenú útulňu. Ostala v prevádzke ako nocľaháreň pre nosičov a horských vodcov aj po roku 1895, keď sliezska sekcia Uhorského karpatského spolku postavila na západnom brehu plesa prvý Sliezsky dom, pôvodne ako prízemnú drevenú budovu. Od r. 1968 je na jej mieste moderný horský hotel rovnakého mena.

Región plný histórie, kultúry, pozoruhodností a zábavy
Pokiaľ máte auto a ste pripravený urobiť si krátky denný výlet, čaká na Vás celkom iný svet. Každý člen rodiny, bez ohľadu na vek alebo záujmy môže nájsť veľa zaujímavých vecí.
U nás ste vždy vítaní - vaša Villa Domino
Návrat na obsah